- ok. 50 patyczków laryngologicznych
- 8 patyczków do szaszłyków
- linijka + kilka kartek papieru (do rysowania wstępnych szkiców poszczególnych elementów)
- nożyczki, nożyk do papieru
- kilka starych spinaczy do bielizny
- ołówek, długopis
- papier ścierny drobnoziarnisty (lub pilnik do paznokci - papierowy)
- farba akrylowa brązowa
- klej typu Wikol/ Magic
- kubeczek z wodą + czysty, miękki pędzelek
- dwie szpilki
- kombinerki/ obcęgi (coś do cięcia metalu, żeby przyciąć szpilki)
PRZEBIEG DZIAŁANIA:
- Przygotowanie dolnych boków sekretarzyka
- Bierzemy 8 patyczków (4 na każdy bok), których zaokrąglone brzegi przycinamy. Patyczki, po przycięciu, muszą mieć jednakową długość, dlatego najlepiej odmierzyć wszystko linijką i zaznaczyć długopisem. U mnie to długość ok 13 cm - dla barbioszek idealne.
- Aby patyczki się nie kruszyły, podczas przycinania nawilżamy je wodą, używając do tego celu miękkiego pędzelka, maczanego w czystej wodzie.
- Kształt boków sekretarzyka wymyślamy sami, wg uznania. Najlepiej narysować pożądany kształt na kartce papieru. Później możemy go wyciąć i odrysować na drewienkach (ciasno obok siebie ułożonych).
- Drewno tniemy, używając nożyczek (po wcześniejszym zwilżeniu drewienek mokrym pędzelkiem)
- Po wycięciu kształtu dołu boków, sklejamy drewienka (budujące poszczególne boki) - wykorzystujemy do tego celu klej do drewna (Wikol/Magic). Aby drewienka dobrze się ze sobą zespoliły, dołączamy dodatkowy patyczek laryngologiczny, któremu przycinamy zaokrąglone brzegi i którego tniemy na połowę, a następnie przyklejamy go na powstałe wcześniej kształty - patrz zdjęcie poniżej. Robimy to w taki sposób, aby od góry zostawić ok 1,5 - 2 mm miejsca.
- Spinacze do bielizny pomogą nam ścisnąć sklejane ze sobą elementy.
- Tak powstałe elementy odkładamy do wyschnięcia i zajmujemy się kolejnymi częściami lalkowego mebelka
- Przygotowanie blatu sekretarzyka
- Na blat wykorzystamy 4 drewienka, przycięte także na długość ok. 13 cm.
- Drewienka, po przycięciu, sklejamy ze sobą tak, aby powstał prostokąt - przyszły blat
- Sklejenie blatu z dolnymi bokami sekretarzyka
- Blat sklejamy z dolnymi bokami w taki sposób, jak na zdjęciu poniżej.
- Węższy brzeg blatu, posmarowany klejem, powinien dotykać tej górnej części dolnego boku, w której zostawiliśmy 1,5 - 2 mm miejsca. W celu umocnienia elementów, doklejamy do blatu (w miejscu złączenia blatu z bokiem) dodatkowy poprzeczny patyczek (odpowiednio docięty). Między wzmacniającymi konstrukcję, poprzecznymi kawałkami patyczków laryngologicznych, doklejamy także patyczek do szaszłyków (odpowiednio przycięty) - patrz uważnie na zdjęcie poniżej.
- Te same czynności wykonujemy, podczas przyklejania drugiego dolnego boku do blatu.
- Mocno dociskamy sklejone elementy i odkładamy wszystko do wyschnięcia.
- Przygotowanie dolnej części tylnej ścianki sekretarzyka
- Aby nasze biurko nie chwiało się, potrzebujemy czegoś, co dodatkowo wzmocni konstrukcję od tyłu.
- Ja wykorzystałam do tego celu 3 patyczki laryngologiczne, choć pierwotnie zaplanowałam 4, co możecie zobaczyć na zdjęciach roboczych. Jedynie od Was tak naprawdę zależy ilość użytych do niego drewienek - im jest ich więcej, tym ten element będzie bardziej widoczny, kiedy spojrzymy na sekretarzyk z przodu.
- Dół tylnej ścianki sekretarzyka możemy ozdobnie przyciąć. Przycinając nożyczkami, musimy uważać, żeby nie pokruszyć drewienek (moczenie drewienek wodą nie zawsze pomoże przy takich falach, jakie przykładowo ja wymyśliłam). Możemy zatem wyciąć to, co się uda, a pożądany kształt doszlifować papierem ściernym.
- Zdradzę Wam patent na ładne wyszlifowanie wgłębień - wystarczy owinąć gruby flamaster/ marker papierem ściernym i używając takiego "narzędzia" kształtować jednolite wgłębienia fal. ;-)
- Dół tylnej ścianki sklejamy z blatem i bokami tak, aby powstało coś na kształt biurka
- "Nogi" sekretarzyka umacniamy z tyłu dodatkowym patyczkiem laryngologicznym - patrz zdjęcie poniżej
- Przygotowanie ścianek bocznych i górnej części tylnej ścianki
- Bierzemy 4 patyczki, od których odcinamy zaokrąglone końcówki. Patyczki te tniemy na połowę, tak jak pokazują zdjęcia poniżej. Powstaną w ten sposób dwa zestawy patyczków, które są podstawą do wykonania górnych boków sekretarzyka, czyli bocznych ścianek.
- Projektujemy kształt ścianki sekretarzyka. Możemy narysować kształt na kartce papieru i następnie wyciąć jako szablon do odrysowania na drewienkach. Kształt w drewienkach wycinamy - jak wcześniej - nożyczkami.
- Patyczki sklejamy ze sobą i wzmacniamy sklejenie dodatkowym patyczkiem - patrz zdjęcie poniżej
- Górna część tylnej ścianki sekretarzyka, wykonana jest z 4 patyczków laryngologicznych, przyciętych na długość ok 12 cm i sklejonych ze sobą. Górę tylnej ścianki doklejamy do dołu tylnej ścianki, a następnie całą ściankę (już bez podziału na górę i dół) wzmacniamy, przyklejeniem po bokach na ściance dwóch dodatkowych patyczków - patrz zdjęcie poniżej
- Ścianki boczne przyklejamy do tylnej ścianki mebelka oraz do blatu. Efekt końcowy powinien wyglądać tak, jak na zdjęciu poniżej (niestety nie mam zdjęć przejściowych z momentu pracy, jedynie fotkę z efektem końcowym).
- Góra sekretarzyka
- Góra składa się z jednego patyczka laryngologicznego, odpowiednio przyciętego i przyklejonego na górnym brzegu ścianki tylnej oraz na fragmencie brzegów ścianek bocznych - patrz zdjęcie poniżej.
- Do tzw. "góry" przykleiłam też kilka, odpowiednio przyciętych, patyczków do szaszłyków (w sposób jak poniżej widać na zdjęciu).
- Przygotowanie przodu sekretarzyka + szuflady
- Przód sekretarzyka z otworami na szuflady wykonujemy z dwóch patyczków laryngologicznych, sklejonych ze sobą i przyciętych tak, aby długością pasowały do blatu i górnej części dolnych boków mebelka.
- Szerokość szuflad oraz otworów na szuflady zależy wyłącznie od naszych pomysłów i preferencji. Otworki na szuflady najlepiej wyciąć zanim skleimy ze sobą wspomniane dwa patyczki będące przednią częścią sekretarzyka.
- Kiedy przykleimy wspomniany "przód" do brzegu blatu oraz brzegów górnych części dolnych boków mebla, musimy przygotować jego "wnętrze", aby przyszłe szuflady spełniły swoje zadanie i były wysuwane.
- Ja "wnętrze" przygotowuję tak, że najpierw odmierzam linijką głębokość tego wnętrza - od ścianki tylnej do otworów na szuflady (wkładam linijkę w otwory na szufladki). Następnie przycinam na taką długość, jaką pokazała mi linijka, dwa patyczki laryngologiczne i wklejam je do wnętrza, opierając ich brzegi o tylną ściankę mebelka oraz dolną cześć otworów na szuflady - patrz zdjęcie poniżej.
- Kiedy wklejone do wnętrza patyczki zespolą się z tylną ścianką i "przodem", to przyklejamy na nie od dołu "spód", składający się z 4 (połączonych ze sobą i odpowiednio przyciętych) patyczków laryngologicznych - patrz zdjęcie poniżej. "Spód" powinien być sklejony ze wspomnianymi patyczkami, a także zespolony brzegami z tylną ścianką i bokami mebelka. Można konstrukcję spodu umocnić jeszcze po bokach poprzecznymi patyczkami - patrz zdjęcia poniżej.
- Szuflady, po wyjęciu wyglądają tak:
- Gałki szuflad wykonałam z przyciętych szpilek o dużych "główkach". Szpilki zostały wbite w drewienko.
- Wzmocnienia konstrukcji
- Aby konstrukcja była jeszcze bardziej stabilna, można umocnić mebelek dodatkowo po środku "półeczką"
- Na dole natomiast, przy "nogach" biurka, wzmocniłam konstrukcję takim "podnóżkiem":
- Na blacie możemy zamontować różne przyborniki na kredki, papiery, półeczki na listy... Jak będą one wyglądać? Wszystko zależy od Was :-)
- Całość szlifujemy papierem ściernym, wygładzamy niedoskonałości i następnie postarzamy brązową, bardzo rozrzedzoną farbą akrylową. Zostawiamy do wyschnięcia.
- I sekretarzyk gotowy!
Świetny pomysł.może i ja coś takiego zrobię.pozdrawiam i czekam na następne pomysły.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że się podoba i zachęcam do działania! Pozdrawiam ;-)
Usuń